Echa Polesia, 2 (46) 2015

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

2 (46) 2015

Месца выхаду: Brześć

Дата выхаду: 2015-05

Рэдактар: Jaroszewicz Alina

Выдавец: Związek Polaków na Białorusi

Copyright © 2015 by Związek Polaków na Białorusi

Кнігазбор: KAMUNIKAT — гэты сайт (электронны варыянт)

Akademia ku czci Niezłomnych Polaków Brześcia, Ocalić z zapomnienia, Echa Polesia wśród najciekawszych inicjatyw społecznych Białorusi, Oklaski dla młodych laureatów, Jarmark Tradycji Wielkanocnych, „Kresy” w Kobryniu, Wiosenne sprzątanie na cmentarzach, Dymitr Zagacki – Artefakty II Rzeczypospolitej cz.II, Iwan Czajczyc – Koszary polskie na Umocowaniu Kobryńskim, Nikołaj Własiuk – „Le Grand silence” na Polesiu, Stanisław Silwanowicz – Polski Ruch oporu na Polesiu w latach 1939-1941, Dymitr Zagacki – Brunon Bochwic i zimowe polowanie w Paulinowie, Dymitr Zagacki – Moda w Baranowiczach w okresie międzywojennym, Anna Godunowa – Jakub Narkiewicz-Jodko – „elektryczny człowiek” znad Niemna, Józef Dziekoński – Preludium wiosny, Stanisław Górski, Wnuczka Ewa o babci Stefanii Danieluk, Wanda i Władysław Swarcewicz, Henryk Pietruszczyk, Siergiej Basow, Wiktor Bosak – Rola Jana Bułhaka w rozwoju fotografii pejzażowej pierwszej połowy XX wieku, NASZA MICKIEWICZIANA 2015: Józef D.X.Awuczerski – Pan Tadeusz, fragment poematu, Bernard Pakulnicki – Każdy ma swoją drogę do twórczości Mickiewicza, Szlak Mickiewiczowski.

Каталёг: Kamunikat.org

Пэрыёдыка: Echa Polesia

Глядзець/ спампаваць гэты разьдзел/ артыкул... Увесь нумар у адным файле

Варта пазнаёміцца:

Echa Polesia, 1 (61) 2019

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

1 (61) 2019

W dniu 8 lutego na cmentarzu katolickim przy ul. Puszkińskiej w Brześciu odbyła się uroczystość ku czci polskich żołnierzy, którzy zginęli podczas walk o wyzwolenie Brześcia. Uroczystość została zorganizowana przez Oddział Brzeski Związku Polaków na Białorusi we współpracy z Polską Szkołą Społeczną im. I.Domeyki i Uniwersytetem Trzeciego Wieku. W uroczystości wzięli udział: Konsul Generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz, wicekonsul J... Болей »


Echa Polesia, 4 (60) 2018

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

4 (60) 2018

Przede wszystkim zadajmy sobie pytanie, w jaki sposób mogła powstać i jak długo istnieć na Białorusi republika sowiecka? Złożyły się na to dwa tradycyjne czynniki predysponujące powstanie niepodległego bytu państwowego: wewnętrzne i zewnętrzne. Te same uwarunkowania zresztą mogą ten byt zniszczyć. Ich analiza pozwala uzmysłowić sytuację w konkretnym kraju w określonym czasie. Pozwala również ocenić, czy ten byt jest realny, czy tylko i... Болей »


Echa Polesia, 3 (59) 2018

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

3 (59) 2018

W Mińsku dn. 29 stycznia 1941 roku Joanna i Bogusław (narzeczeni) zostali osądzeni jako przestępcy polityczni. Sąd Najwyższy Izba Karna ZSRR, na sesji wyjazdowej w Mińsku, bezlitośnie potraktował dwudziestolatków: Bogusław otrzymał wyrok śmierci, Joanna szła w «Marszu śmierci» do Czerwieni (potem czekało ją pięć lat w obozie pracy). Kuropaty to miejsce bezimiennego «pochówku» mego brata w dole śmierci. To dzięki Panu Zenonowi stanął tam... Болей »


Echa Polesia, 2 (58) 2018

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

2 (58) 2018

Drodzy Czytelnicy, W tym numerze w rozdziale Historia naszych małych Ojczyzn odkrywamy karty historii Łunińca i ziemi łuninieckiej. Celem naszym było pokazanie, jak po 123 latach zaborów, po powrotach do Polski niepodległej ponad 2 mln. jej obywateli, odradzało się młode państwo polskie – na przykładzie «kresów Kresów», najdalej położonego i najbardziej zacofanego regionu II Rzeczypospolitej. Болей »


Echa Polesia, 1 (57) 2018

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

1 (57) 2018

Nie owinął cię w uścisk orłowy Sztandar pułku, na grzmiącej lawecie Ani-ć warta nie stała u głowy, Ani-ć trumny nie przybrano w kwiecie. Padłeś krwawy, między krwawe wrzosy I twe oczy patrzą wprost w niebiosy. I pytają gwiazdy: «Którędy droga Do Ojczyzny? Gdzie powietrzne szlaki, Kędy ręka wszechmocnego Boga Wiedzie duchy i wędrowne ptaki? Czy dróg innych nie ma dla rycerza, Co w poselstwie do stolicy zmierza? Болей »


Echa Polesia, 4 (56) 2017

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

4 (56) 2017

Ten Nowy Rok będzie Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, «11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata» – czytamy w uchwale Sejmu. Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko ... Болей »


Echa Polesia, 3 (55) 2017

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

3 (55) 2017

W numerze: 4 Z NASZEGO ŻYCIA Anna Jurkowska, Szkoła to miejsce odkrywania świata| 8 Eugeniusz Lickiewicz Uroczystości z okazji jubileuszu 400-lecia oarafii ow Świętej Trójcy w Różanie | 11 «Odra-Niemen» na Polesiu | 12 Teresa Puńko, «Mostek» i mosty | 15 Olga Semianiuk, «Polonia-Kresy» organizatorem Forum Mediów Polonijnych w Opolu | 17 Dymitr Zagacki Podróże nad dawną granicę z Iharam Mielnikawym | 20 Teresa Puńko, Krzysztof Hejke |... Болей »


Echa Polesia, 2 (54) 2017

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

2 (54) 2017

Pragniemy poinformować Państwa o możliwości kształcenia młodzieży w polskiej szkole średniej w Warszawie – Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Św. Pawła z Tarsu prowadzonym przez Fundację Europejskie Centrum Edukacji. Od 7 lat uczęszczają do naszej szkoły uczniowie z Ukrainy i Białorusi. Przyjmujemy młodzież w wieku 15-18 lat (po ukończeniu 9 klasy). Szkoła zapewnia bezpłatną naukę oraz możliwość zakwaterowania w szkolnym internacie... Болей »


Echa Polesia, 1 (53) 2017

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

1 (53) 2017

Wśród najważniejszych wydarzeń kulturalnych odchodzącego roku warto wymienić eliminacje XXIII MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU KOLĘD I PASTORAŁEK im. Księdza Kazimierza Szwarlika. Do udziału w Festiwalu zgłosiły się chóry i zespoły z całej Białorusi. 10 grudnia 2016 roku do Baranowicz do Domu Polskiego przyjechały amatorskie chóry szkolne i parafialne, zespoły i wykonawcy z ośrodków kulturalnych i szkół polskich. Болей »


Echa Polesia, 4 (52) 2016

Echa Polesia

Kwartalnik Polaków na Polesiu

4 (52) 2016

W numerze: 4 SŁOWO REDAKTORA Alina Jaroszewicz | 10 Z NASZEGO ŻYCIA Anna Godunowa, „Nekropolia katolicka w Brześciu” prezentacja pierwszego przewodnika | 13 Pierwszy Festiwal Kultury Polskiej w Niedźwiedzicy | 16 Eugeniusz Lickiewicz, „Na miodowe dożynki do księdza Jana” | 17 Iwan Czajczyc, „Historia w cegle” | 20 „Echa Naszych Publikacji” | Iwan Czajczyc, „Odnaleźć człowieka” | 28 NASZE FOTOREPORTAŻE Anna Godunowa, „Z podróży redakcyjn... Болей »