![]() |
![]() |
Zagadnienia związane z rozwojem gospodarki folwarcznej w Polsce od dziesiątków lat zajmują polskich historyków. Do tej pory skupiano się przede wszystkim na sprawach dotyczących produkcji i zbytu. Duże zainteresowanie budziły również kwestie odnoszące się do funkcjonowania folwarku pańszczyźnianego. Mniejszą uwagę zwracano zaś na zagadnienia związane z zatrudnianiem pracowników najemnych w gospodarstwach folwarcznych. Sprawy te nie zost... Болей »
Bieluk Halina, Walka o prawa obywatelskie — niedokończona misja Johna F. Kennedy'ego? Chomik Piotr, Początki struktury cerkiewnej na ziemiach ruskich i Wielkiego Księstwa Litewskiego Jaszczołt Tomasz, Dokument Władysława Jagiełły dla Abrahama Chamca z 1 VII 1390 roku - najstarsze znane nadanie dóbr ziemskich na Podlasiu Karczewski Maciej, Historia badań archeologicznych nad epoką żelaza Kotliny Biebrzańskiej Kempa Ro... Болей »
Krotka wymiana zdań między dwoma mężczyznami przebiegła przez pomieszczenie niczym strzała lecąca od jednego do drugiego, strzała biegnąca ponad głową ich więźnia. W drewnianej leśniczówce nikłe światło oświetlało ponurą scenę zarzucając kurtynę milczenia na nocne życie białowieskiej puszczy. Болей »
Piotr Bajko (ur. 1950) - z wykształcenia technik leśnictwa, z zamiłowania dziennikarz, historyk-regionalista, kronikarz, bibliograf. Absolwent Technikum Leśnego w Białowieży (1969). Od 1972 r. pracownik Białowieskiego Parku Narodowego. W swoim dorobku posiada dziesięć wydawnictw książkowych oraz około 3,4 tys. publikacji, które ukazały się w około 80 tytułach prasowych. Większość jego publikacji dotyczy historii i dnia dzisiejszego Biał... Болей »
Wystawa Białystok - oczami kartografa przygotowana przez białostockie Archiwum Państwowe to zbiór, który zobaczyć musi każdy miłośnik, lokalnej historii. Po raz pierwszy możemy zapoznać się z tak, obszernym zbiorem dawnych map i planów naszego miasta, zaprezentowanych w popularnej formie. Cieszyć się należy, iż wystawie towarzyszy również znakomicie przygotowany katalog. Żaden opis, choćby najbardziej plastyczny, nie zastąpi tak wyjątko... Болей »
Powstanie niepodległego państwa polskiego w 1918 r. jest jednym z najdonioślejszych wydarzeń w dziejach Polski. Wśród państw powstałych w tym czasie w Europie Środkowo-Wschodniej nasz kraj należał do największych pod względem obszaru i ludności. Co więcej, Polska reprezentowała wielowiekową tradycję państwową i kulturalną. Jednakże kiedy 10 lutego 1919 roku Tymczasowy Naczelnik Państwa Józef Piłsudski po 123 latach niewoli narodowej otw... Болей »
Ostatnio obserwuje się wzmożone zainteresowanie starą pocztówką. I to zarówno o tematyce patriotycznej i krajoznawczej, jak i życzeniowej, reklamowej czy też okolicznościowej. Pojawiają się artykuły i książki dotyczące tych tematów, katalogi pocztówek poszczególnych miast oraz opracowania poświęcone sposobom opisu i gromadzenia starej pocztówki. W wielu krajach ukazują się nawet specjalne periodyki w całości poświęcone karcie pocztowej.... Болей »
Białystok był osadą, a potem miastem, pogranicza, bowiem od początku swego istnienia funkcjonował na styku rozmaitych narodowości, religii i kultur. Na Podlasiu od wieków żyły ze sobą w symbiozie, choć nie zawsze łatwej i nie koniecznie harmonijnej, ich przedstawiciele. Obok rdzennych mieszkańców tej ziemi, zasiedlali ją - z różnych przyczyn i powodów, i w różnych okresach - przybysze reprezentujący wiele narodowości i wyznań, m.in. Żyd... Болей »
Początki wolnego słowa na Białostocczyźnie związane z powstaniem Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego "Solidarność". W okresie późniejszym pojawiały się wydawnictwa Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz innych organizacji związkowych. Болей »
Michał Kondratiuk urodził się 6 marca 1934 roku we wsi Dubiny koło Hajnówki. Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Białymstoku, zwolniony za dobre wyniki w nauce z obowiązującego nakazu pracy, podjął studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Filologię rosyjską ukończył w roku 1958, białoruską w 1961, znajdując się w gronie pierwszych absolwentów tego kierunku w Polsce. Болей »