![]() |
![]() |
W publikacji prezentowane są wyniki badań archeologiczno-architektonicznych prowadzonych w latach 2005 – 2009 i 2012 roku przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku i Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego na terenie zespołu rezydencjonalno-folwarcznego w Dubnie, gm. Boćki oraz opracowanie ruchomego materiału zabytkowego odkrytego w trakcie prac wykopaliskowych. W monografii przedstawiono również zarys sytuacji etnokulturowej i polityczn... Болей »
Ochrona ruin historycznych była jednym z pierwszych zagadnień opracowanych we współczesnym konserwatorstwie. Już pod koniec XIX wieku, gdy formułowano teorię konserwatorską obowiązującą przez całe minione stulecie, ruiny zostały określone jako „zabytki martwe". Określenie to podkreślało niemożność pełnienia przez ruiny współczesnych funkcji użytkowych, tym samym wskazywało możliwość zachowania ich w dotychczasowej formie. Takie potrakto... Болей »
W tym wydaniu postaraliśmy zaprezentować najbardziej ciekawe obiekty, które są charakterystyczne dla architektury obronnej na Białorusi. Jednak to nie jest cała lista zamków, twierdz oraz innych obiektów fortyfikacji, które zachowały się całkiem lub zostały częściowo zburzone. Na niedużym terytorium naszego kraju niegdyś było ponad setki zamków, niektóre zaś wsi broniły świątynie-twierdze. Bądź to turysta zagraniczny, bądź rdzenny miesz... Болей »
Prawnuczka Chagalla. Niewiele osób pamięta, że w okresie największej świetności naszego państwa Polacy byli w nim mniejszością. Patrząc na dzisiejszą Amerykę można oto dojść do wniosku, że społeczeństwo sukcesu powinno być wieloetniczne - o ile narody żyją razem z własnej woli. W stołecznym Krakowie, na dworze króla z Litwy, językiem urzędowym był białoruski! I nikomu to nie przeszkadzało. Kultury przenikały się nawzajem, inspirowały i ... Болей »
Te parafie już nie istnieją. Ślady po nich - zarośnięte cmentarze, kępy drzew na dawnych cerkiewnych placach, nazwy uroczysk, nietypowa architektura niektórych katolickich świątyni - nie dla wszystkich są czytelne. Stanowią jednak część prawosławnego dziedzictwa, tyle że - zapomnianą. Książka księdza doktora Grzegorza Sosny i matuszki Antoniny Troc-Sosny pamięć o nim przywraca. Jest ona, swoistą, uporządkowaną alfabetycznie encyklopedią... Болей »
Kiedy zdarza się nam myśleć o sprawach najważniejszych, podstawowych i elementarnych — zapominamy o naszym uwikłaniu w czasie i przestrzeni. Myśli nasze zdają się być skrysztaleniem treści, tak, jak dla pewnego poety świat był skrysztaleniem zieleni. Nic nie mają wspólnego z ziemią, z potem, krwią, zmartwieniami czy chwilami szczęścia. Są. Same w sobie i same dla siebie. Nasycone ważnością, która obezwładnia i podnieca. Myślenie to bywa... Болей »
Nabożeństwo prawosławne jest publiczną i zbiorową formą służby Bożej. Celem liturgiki, czyli nauki o nabożeństwach prawosławnych, jest zgłębienie wiedzy o osobach, miejscach i rzeczach, czasach i czynnościach, świętych sakramentach. Teksty liturgiczne zawarte w księgach, stanowiące wielki skarb duchowy, pilnie pomnażany w ciągu wieków, można studiować przez całe życie i zawsze można znajdować dużo nowego, pocieszającego i pouczającego. Болей »
Wojska Ochrony Pogranicza – utworzone na podstawie rozkazu Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego nr 0245 z dnia 13 września 1945 roku w celu ochrony granicy państwowej. Do głównych zadań Wojsk Ochrony Pogranicza należało zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie przestępczości granicznej, zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w pasie granicznym, nadzór nad przestrzeganiem przepisów dotyczących obrony granicy państwowej, obo... Болей »
W powiacie hajnowskim, w krajobrazie wiejskim dominuje budownictwo drewniane. Wiele miejscowości położonych w okolicach Hajnówki, Narewki, Narwi, czy Kleszczel posiada niemal wyłącznie zabudowę drewnianą. W zdecydowanej większości zabudowania te zostały wzniesione w ciągu ostatnich osiemdziesięciu lat, starsze należą do rzadkości. Drewno mimo wielu swoich zalet, takich jak na przykład łatwe poddawanie się obróbce ciesielskiej, nie jest ... Болей »
Артур Гавэл, кіраўнік Музея Вёскі Падляскага акружнога музея ў Беластоку, аб’ехаў усе нават найменшыя вёскі Беласточчыны, фатаграфуючы і апісваючы драўляную архітэктуру, аздобы дамоў і асобных элементаў. Пад- і надваконнікі, аканніцы, шчыты, аздобленыя ажурнай разьбой навугольнікі, веранды і дзьверы. Каваныя клямкі, замкі, сцяжкі – розныя формы і ўзоры аздобаў. На аздобах – раслінныя і жывёльныя матывы. Можна прасачыць дзе ў якіх вёсках... Болей »