Daniszewska Elżbieta, Ludziom i ziemi

Ludziom i ziemi

Poezja

Daniszewska Elżbieta

Том: I

Месца выхаду: Knyszyn

Дата выхаду: 2017

Рэдактар: Bagiński K., Konopko J., Lewkowicz M., Olesiewicz M., Świtoń R.

Выдавец: Knyszyńskie Towarzystwo Regionalne im. Zygmunta Augusta

Выдавецкая сэрыя: Biblioteka Gońca Knyszyńskiego nr 39

Памеры: 590 s.

ISBN: 978-83-945396-3-4

ISSN: 1234 9135

Катэгорыя: Мастацкая літаратура

Copyright © 2017 by Knyszyńskie Towarzystwo Regionalne im. Zygmunta Augusta

Кнігазбор: BTH — бібліятэка Беларускага Гістарычнага Таварыства, ul. Proletariacka 11, Białystok (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: BTH — [4356]

Elżbieta Daniszewska spędziła prawie dziewięćdziesiąt lat swoje-go pracowitego życia w Knyszynie, gdzie ciężko pracowała w swoim gospodarstwie. Jednak praca na roli jej nie wystarczała i dlatego w latach sześćdziesiątych rozpoczął się w jej życiu okres wielkiej aktywności w pracy społecznej i działalności literackiej. Przez wiele lat była przewodniczącą knyszyńskiego Koła Gospodyń Wiejskich. A koła te w latach powojennych były głównym czynnikiem aktywizacji kobiet wiejskich. Niosły kaganek oświaty i postępu w życiu wsi. W 1974 roku założyła zespół Kołowrotki. Był to jeden z pierwszych zespołów ludowych w powiecie monieckim. Prowadziła go przez ponad trzydzieści lat, bo do 2010 roku. (Od wydawcy, fragment)


        Уся кніга ў адным файле

Каталёг: BTH

Толькі ў бібліятэцы Беларускага Гістарычнага Таварыства (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Daniszewska Elżbieta, Ludziom i ziemi

Ludziom i ziemi

Proza i inne utwory

Daniszewska Elżbieta

Elżbieta Daniszewska urodziła się w 1924 roku w Knyszynie, tam również mieszka. Wiersze publikowała na łamach prasy krajowej i regionalnej oraz w wydawnictwach zbiorowych Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Swoje utwory (proza, poezja, pamiętniki, gawędy) wydawała w prasie w latach 1969-1994. Jej wiersze ukazywały się między innymi w „Chłopskiej Drodze”, „Przyjaciółce”, „Świecie Młodych”, „Dzienniku Ludowym”, „Zielonym Sztandarze”, „Kamerz... Болей »


Daniszewska Elżbieta, Mikrokosmos

Mikrokosmos

Daniszewska Elżbieta

Elżbieta Daniszewska jako poetka poprzez swoją pracę, twórczość i działalność społeczną jakże mocno jest związana z Knyszynem. Swój pamiętnik napisała na konkurs pod tytułem „Historia rodziny wiejskiej — Mikrokosmos”, organizowany w 1986 roku przez Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. Od zapomnienia uratował go Zygmunt Ciesielski, dzięki któremu Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (WOAK) w Białymstoku wydał pamiętnik w formie bro... Болей »